Hrvatska u vrlo sadržajnoj utakmici poražena od Engleske

Hrvatska nogometna reprezentacija nije uspjela pobjedom otvoriti Svjetsko prvenstvo. U prvoj utakmici skupine L Vatreni su u Arlingtonu s 4:2 poraženi od Engleske.

Nakon uvodnog pritiska Hrvatske, prvi ozbiljniji dolazak Engleza u naš šesnaesrerac odmah nam je stvorio probleme. Modrić je u gužvi nakon kornera pokušao izbiti loptu iz opasne zone, ali je zakasnio u dolasku, te je neoprezno udario protivničkog igrača. Rezultat svega bio je kazneni udarac za Englesku, no tek tada je uslijedila prava drama. Livaković je obranio udarac Kanea, ali nije bio s obje noge na gol-liniji, pa je Gordi Albion dobio priliku za popravni. Ovaj put Kane je pogodio i Engleska je povela.

Nastavak utakmice bio je vrlo zanimljiv. Posebno sadržajnih bilo je posljednjih deset minuta prvog dijela. U tom periodu pala su čak tri gola. Najprije je Baturina maestealno zabio s dvadesetak metara udaljenosti i vratio Hrvatsku igru. Nažalost, ubrzo potom Kane je nakon jednog kornera ostao potpuno sam, te je bez problema pogodio za povratak Engleske u prednost. Da Hrvatska na odmor ipak ne ode s rezultatskim zaostakom pobrinuo se Musa, koji je prekrasnu akciju Maria Pašalića i Perišića okrunio pogotkom za 2:2.

Nadali smo se da će novi postignuti gol našoj reprezentaciji podići samopouzdanje, ali već na početku nastavka uslijedio je novi hladan tuš. Bellingham je pretrčao pola terena s loptom u nogama, a onda zabio za 3:2. Primljeni gol “presijekao” je Hrvatsku, koja je nakon toga još više “klonula”. Englezi su pak pokušali iskoristiti situaciju i čim prije riješiti pitanje pobjednika, ali Livaković je s nekoliko sjajnih obrana sačuvao Hrvatsku i zadržao je u igri. Naša reprezentacija došla je do daha tek ulaskom Kovačića i Marca Pašalića, koji su unijeli svježinu u naše redove. Dapače, taj dvojac zaslužan je za tri vrlo dobre prilike koje su mogle rezultirati pogotkom. Nažalost, sve to uspio je zaustaviti Pickford. Posljednju veliku šansu Hrvatske je imala preko Petra Sučića, ali ni ona nije dovela do izjednačenja. Pred sam kraj, Englezi preko Rashforda zabijaju za 4:2 i potvrđuju tri boda na startu natjecanja.

Hrvatska u prvoj utakmici na SP-u nije bila na svojoj razini. Najveći problem bila je loša obrana koja je pucala na sve strane. Trojac Šutalo-Vušković-Gvardiol nikako se nije mogao nositi s brzonogim engleskim napadačima te je svaki njihov dolazak na našu polovicu djelovao vrlo opasno. Posebno neprepoznatljiv bio je Gvardiol, na kojem se i dalje vide posljedice višemjesečnog izbivanja. Prilično razočaravajuće odigrao je i najveći hrvatski talent Vušković. Mladi stoper nije se snašao u svom debiju na SP-u te je imao velikih problema s Maduekeom, Kaneom i Gordonom.

Lošu utakmicu odigrao je i Luka Modrić. Uz skrivljeni jedanaesterac, u veznom redu nije uspijevao držati ritam s protivnicima. Poznato da još nije u potpunosti oporavljen, što se itekako vidi na njegovoj igri (naročito u jednoj ovako zahtjevnoj utakmici).

Mlade snage Vatrenih su pak ostavile odličan dojam (osim Vuškovića). Sučić i Baturina svaki put kada prime loptu bili su prava opasnost za protivnike, a jedna njihova zajednička akcija je i dovela do prvog gola Hrvatske. Obojica su dokazala da su oni ne budućnost, već sadašnjost Vatrenih i da su sposobni za velike stvari. Novu energiju svojim ulaskom donio je i Marco Pašalić. Desno krilo Orlanda zadavalo je probleme lijevoj strani engleske obrane te je i sam imao izglednu priliku za gol, ali Pickford je spriječio izjednačenje i spasio Engleze.

Na visokom nivou bio je i Livaković, koji nas je u drugom dijelu spasio katastrofe. Vrijedi istaknuti i strijelca Musu. U svom prvom nastupu na Mundijalu zabio je bivšem svjetskom prvaku, a sve to na “svom” stadionu (igra za Dallas). Treba pohvaliti i Matea Kovačića, koji je svojim ulaskom oživio naš vezni red i pokazao da se polako vraća u formu.

Poraz od Engleske gurnuo je Hrvatsku na dno skupine L, a sada je očekuju dvije vrlo važne utakmice. Želi li proći dalje, morat će pobijediti i Panamu i Ganu. Iako smo kvalitetnija reprezentacija od njih, za pobjedu ćemo se trebati dosta potruditi, kao i odigrati puno bolje nego u Arlingtonu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back To Top